Londýnský hrad Tower

Londýnský hrad Tower

Londýnský hrad Tower je další z míst, kterou turisté při návštěvě Londýna "povinně" navštěvují. Hrad Tower of London leží na východní hranici londýnské finanční čtvrti City a v blízkosti řeky Temže s další známou památkou Tower Bridge.


Jako první opevnění na tomto místě bylo zbudováno zbudovalo římany za vlády císaře Claudia. Za Viléma I. bylo opevnění v 11.století přestavěno na kamennou pevnost sloužící k obraně města. Z téhle doby pochází centrální čtvercová část hradu se čtyřmi věžemi, nazývaná jako White tower, v překladu Bílá tvrz. Kolem této tvrze jsou dva prstence ochranných kamenných hradeb. Později dal Král Richard I. Lví srdce zbudovat okolo hradeb hradní příkop, do kterého ústila voda z Temže. Vodní příkop začal fungovat až za Jindřicha III., kdy na stavbu byli najmuti holandští stavitelé vodních příkopů. Příkop byl odvodněn v roce 1830, kdy hrad Tower získal současnou podobu.


Tower of London je známý nejen jako pevnost, ale během své historie plnil funkci vězení a byl také místem poprav. Podle záznamů zde ve vězeňských kopkách strávilo nelehké chvíle mnoho postav nejen britské historie. Nejznámějšími jsou například neúspěšný anglický panovník Jindřich VI., který byl zde dokonce zavražděn, Guy Fawkes odsouzený za plánování atentátu na britského krále Jakuba I. výbuchem v Parlamentu. Několik málo dní zde také strávil nacistický předák Rudolf Hess. To vše pomohlo tomu, že si Tower of London vysloužil přízvisko nejstrašidelnějšího místa Anglie, kde se údajně v noci zjevují duchové popravených a umučených.


Mezi tradiční atrakce zde patří také místní personál Toweru, Yeomen Warders, kteří jsou populárně přezdíváni jako Beefeateři. Úkolem Beefeatrů je zabezpečovat provoz hradu včetně všech příslušných ceremonií a provázet turisty. Jedním z Beefeatrů je Ravenmaster, jehož úkolem je starat se o osm krkavců, kteří jsou na náklady vlády chováni v Tower of London. Podle místní pověsti totiž dokud budou v Toweru krkavci, bude Anglie bezpečná vůči invazi. Pro jistotu však mají tito ptáci zastřižená křídla.


K pevnosti Tower of London se dostanete od blízké stanice metra Tower hill na linkách Circle a District. Určitě stojí za návštěvu.

22.5.2009 | Ladislav | Poznávací |
Londýnský hrad Tower
Londýnský hrad Tower
Londýnský hrad Tower
Londýnský hrad Tower
Londýnský hrad Tower
Londýnský hrad Tower
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení