Swiss Re Tower v Londýně

Pohled na Londýnskou City

30 St Mary Axe je oficiální název budovy v Londýnské City, která je spíše známá jako jako Gherkin (okurka) nebo také podle bývalého vlastníka budovy, jako Swiss Re Tower. V oficiálním názvu 30 St Mary Axe je 30 číslo popisné a St Mary Axe je název ulice.

 

Budova stojí na místě původní Baltické burzy, dosahuje výšky 180 metrů a autory této pozoruhodné stavby jsou sir Norman Foster a Ken Shuttleworth. Budova 30 St Mary Axe nahradila původní budovu Baltické burzy, jež byla vážně poškozena v roce 1992 bombou, kterou zde nastražila IRA.

 

Stavba budovy 30 St Mary Axe byla dokončena 28. dubna 2004 a jako vyjímečné architektonické dílo obdržela několik prestižních cen. Samotná budova je navržena jako energeticky úsporná stavba a ve srovnání s obdobnými stavbami vyžaduje pouze polovinu energie. I když je tvar budovy oválný, jediný zaoblený díl skla se nachází na vrcholové kopuli. Z vyhlídkové kupole ve 40. patře je pak nádherný panoramatický výhled na Londýn.

 

Původním vlastníkem této budovy byla švýcarská zajišťovna Swiss Re, proto je budova zámá také pod názvem Swiss Re Tower. V roce 2007 budovu koupilo konsorcium složeném z firem IVG Immobilien AG (Německo) a Evans Randall (Británie). Centrála Swiss Re však budovu nadále využívá.

 

Pro turisty je budova Swiss Re Toweru snadno rozeznatelná a dotváří panorama Londýnské City. Při pohledu z Tower Bridge vytváří unikátní spojení původní a moderní architektury Londýna.

25.5.2009 | Ladislav | Poznávací |
Swiss Re Tower
Swiss Re Tower a místní havrani
Swiss Re Tower a moped jako oblíbený dopravní prostředek
Swiss Re Tower
Swiss Re Tower
Swiss Re Tower v Londýnské City, v popředí Tower
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení