Katedrála svatého Pavla, Londýn

Katedrála svatého Pavla, Londýn

Současná katedrála je považována již za čtvrtou katedrálu na Ludgate Hill v Londýnském obvodu City. Tato oblast byla vždy nějakým způsobem spojena s náboženstvím a předpokládá se, že před před první katedrálou postavenou v roce 604, zde byl původně starověký megalit.
První katedrála byla ze dřeva a v roce 675 lehla popelem. Stejně tak druhá katedrála byla roku 1087 zničena požárem.
Třetí katedrálu začali budovat Normané a práce trvaly více než 200 let. Katedrála byla vysvěcena roku 1300 i když stavba byla plně dokončena až roku 1314. V té době patřil s délkou 181 m a s věží vysokou 149 m mezi největší chrámy v Evropě.
Za vlády Jindřicha VIII. a Eduarda VI. došlo k ničení církevních staveb a katedrála tak v 16. století chátrala. V roce 1561 byla věž dokonce zničena úderem blesku a nebyla opravena, protože tato událost byla vnímána protestanty i katolíky jako výraz božího hněvu. Dílo zkázy dokončil Velký požár Londýna roku 1666.
Chrám je postaven z portlandského vápence v renesančním a barokním stylu. Působivá 108 m vysoká hlavní katedrála je inspirována bazilikou svatého Petra v Římě.
Současná podoba katedrály je tak mistrovským dílem Christophera Wrena, který na návrhu nové katedrály začal pracovat v roce 1668. Katedrála byla dokončena 20. října 1708, v den Wrenových 76. narozenin, i když se první bohoslužby konaly již 2. prosince 1697.
Mezi významné novodobé údálosti konané v katedrále svatého Pavla patří královský sňatek prince Charlese a Diany Spencerové a také smuteční obřady připomínající oběti Teroristických útoků 11. září 2001.

25.5.2009 | Ladislav | Poznávací |
Katedrála svatého Pavla
Katedrála svatého Pavla, Londýn
Katedrála svatého Pavla, Londýn
Katedrála svatého Pavla, Londýn
Katedrála svatého Pavla, Londýn
Katedrála svatého Pavla, Londýn
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 3 (2 hlasy)

Přihlášení