Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně

Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně

Harrods se nachází v centru Londýna nedaleko Hyde Parku. Je to jeden z nejluxusnějších, nejslavnějších a nejdéle fungujících obchodních domů na světě. Počátky Harrods sahají do roku 1834, kdy Charles Henry Harrod založil obchod se specializací na čaj. Po roce 1851 přesídlil do centra Londýna do oblasti Knightsbridge a to již měl dva asistenty a jednoho poslíčka a obrat činil 20 liber za týden. V roce 1868 rodinná firma Harrods již zaměstnávala šestnáct zaměstnanců a týdenní obrat činil 1000 liber a obchod od otce převzal jeho syn Charles Digby Harrod. Harrod mladší rozšířil prodejní sortiment a více se zaměřil na majetné lidi a snažil se vyjít vstříc náročným zákazníkům. Přízeň zákazníků si obchod získal také tím, že své výrobky balil do barev vlajky Spojeného království, tzv. Union Jack.
Ani požár 6. prosince 1883, při kterém Harrodsův obchod celý kompletně shořel, nezastavil růst firmy. V roce 1889 vstoupil Harrods na Londýnskou burzu a v roce 1898 byly instalovány do Harrodsova obchodního domu údajně první eskalátor na světě. Tou dobou již Harrods zaměstnávali 200 zaměstnanců.
Velkolepé plány na výstavbu nového obchodního domu uzrály v roce 1901, kdy začala stavba dnešní budovy podle plánů architekta Charlese Williama Stephense. Jde o honosnou budovu s průčelím pokrytým terakotovými dlaždicemi a zdobenými okny ve stylu Art Noveau. V interiéru, je nejvíce obdivována slavná Food Hall, na jejíž secesní výzdobě se podílela hlavně anglická porcelánka Royal Doulton.
V roce 1985 koupila obchodní dům Harrods egyptská milionářská rodina Al-Fayed za neuvěřitelných 615 milionů liber a Harrods se stal po několika desetiletích opět rodinným podnikem.
Rodinu Al-Fayedů zasáhla smutná událost. Na památku zesnulé Princezny Diany a syna Dodiho Al-Fayeda nechal vytvořit Mohamed Al-Fayed uvnitř obchodního domu dva pomníky. První z nich byl slavnostně odhalen 12. dubna 1998. Je složen z fotek mileneckého páru a malé pyramidy, v které je umístěná sklenice na víno z princezniny poslední večeře. Dodnes ja na okraji sklenky zřetelný otisk Dianiny rtěnky. Pod sklenicí je položen snubní prsten, jejž Dodi koupil den před jejich smrtí.
V roce 2010 Mohamed Al-Fayed Harrods prodal Katarské státní investiční společnosti asi za 1,5 miliardy liber.
Obchodní dům Harrods je prakticky malé město uprostřed velkoměsta: každý den jej navštíví přibližně 300 000 zákazníků, pracuje zde více než 5000 zaměstnanců a uvnitř budovy funguje 40 výtahů.

25.5.2009 | Ladislav | Poznávací |
Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně
Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně
Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně
Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně
Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně
Harrods, památka zesnulé Princezny Diany a Dodiho Al-Fayeda
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 4.2 (6 hlasů)

Přihlášení