Buckinghamský palác

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je na čelním místě pomyslného turistického TOP seznamu, který chtějí návštěvníci Londýna navštívit. Buckinghamský palác je znám jako oficiální londýnské sídlo britského panovníka, ale také nejlepším místem pro sledování ceremoniálu výměny stráží.

 

Uvádí se, že prvním domem na tomto místě byl již v roce 1633 dům postavený pro lorda Goringa. Centrum současného paláce však tvoří dům postavený v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu. Buckinghamův dům v roce 1762 koupil král Jiří III. od potomka, sira Charlese Sheffielda. Syn Jiřího III. Jiří IV. pověřil roku 1826 architekta Johna Nashe rekonstrukcí, aby bylo dům možné využívat jako plně vybavený královský palác. Tato rekonstrukce vytvořila základ vzhledu, který máme možnost vidět dodnes. Po smrti Jiřího IV. v roce 1820 se narůstající náklady na dostavbu paláce setkaly s výraznou kritikou. Proto Vilém IV. pověřil dalšími pracemi Eduarda Blora, který dodal dostavbě více solidní ráz.

 

Hlavním královským sídlem se Buckinghamský palác stal roku 1837 s nástupem královny Viktorie. Po svatbě Viktorie s princem Albertem v roce 1840 byly stavební práce dokončeny. Poslední významné stavební úpravy byly prováděny za krále Jiřího V., kdy roku 1913 sir Aston Webb upravil původní Blorovu fasádu z roku 1850.

 

Uvádí se, že v roce 1999 měl Buckinghamský palác 19 státních komnat, 52 ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. Každé léto v období srpen až září je pro veřejnost přístupné západní křídlo paláce. Buckinghamský palác, Windsorský hrad a jejich umělecké sbírky nepatří královně, jsou státním majetkem.

 

Pro turisty je Buckinghamský palác šedivě strohá neoklasicistní budova se zahradou, ze severu obklopená Green Parkem a z východu St. James's Parkem. Pro Brity však má nesmírný význam.

29.4.2009 | Ladislav | Poznávací |
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení