Neptunova fontána v zámeckém parku v Schonbrunnu

Neptunova fontána v zámeckém parku v Schonbrunnu

Na konci zámecké zahrady v Schonbrunnu, v místě, kde se začíná zvedat kopec s Gloriettou, leží Neptunova fontána. Jde o velkolepý prvek, který dotváří celkovou podobu zámeckého parku i celého Schonbrunnu.

 

Výkopové práce pro vodní nádrž byly zahájeny v roce 1776 a samotná fontána byla dokončena o čtyři roky později. Neptunova fontána byla vytvořena pravděpodobně podle návrhu Ferdinanda Hetzendorf von Hohenberg a Neptunovo sousoší je dílem Wilhelma Beyera. Barokní sousoší zachycuje mýtickou scénu, v níž bohyně moří Thetis zapřísahá Neptuna pro bezpečnou plavbu pro jejího syna Achillea, který vyrazil dobýt Tróju. Zadní stěna Neptunovy fontány je zakřivená do svahu a zdobené balustrádou. Uprostřed je na oválném podstavci Neptun, bůh moře a jeho doprovod.

 

Zobrazení Neptuna, s trojzubcem, jedoucího přes své vodní panství je tradiční motiv v 16.-18. století, symbolizující panovníky a jejich moc. Neptunova fontána v Schonbrunnu je impozantní a díky ní jsou zámecké zahrady i v horkých dnech velmi příjemné.

30.8.2012 | Ladislav | Do přírody |
Detail Neptunovy fontány
Detail Neptunovy fontány
Detail Neptunovy fontány
Pohled na zámek Schonbrunn
Neptunova fontána
Neptunova fontána
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (2 hlasy)

Přihlášení