Gloriet nad zámeckým parkem v Schonbrunnu

Gloriet nad zámeckým parkem v Schonbrunnu

Gloriet nad zámeckým parkem dodává celému Schonbrunnu majestátní vzhled. Stavba zámku Schonbrunn byla zahájena v roce 1696 za vlády Leopolda I. Velkolepý projekt byl zahájen s úmyslem překonat zámek francouzských králů ve Versailles. Později byl plán redukován, ale i tak má zámek Schonnbrun impozantní vzhled.

 

Gloriet, památník vojákům monarchie

 

Gloriet se nachází na vrcholu nad zámeckým parkem v Schonbrunnu. Jde o památník vojákům, kteří položili své životy za monarchii. Gloriet byl postaven v roce 1775 podle plánů císařského architekta Johanna Ferdinanda Hetzendorf von Hohenberg. Z Glorietu je nádherný panoramatický výhled na zámek Schonbrunn, na zámecký park, ale také nádherný výhled na město Vídeň.

 

Gloriet v Schonbrunnu je patrně největší a nejznámější stavba tohoto druhu. Na průčelí Glorietu je nápis: Postaveno za vlády císaře Josefa II a císařovny Marie Terezie, 1775. Budova s vyhlídkovou terasou na střeše sloužila i jako jídelna a snídaňová místnost pro císaře Františka Josefa I. V impozantní budově se nyní nachází kavárna. Dle průvodců, zde vždy v neděli dopoledne probíhají pozdní snídaně s živou hudbou.

 

Zámek Schonbrunn se zámeckou zahradou, Neptunovou fontánou a Glorietem patří mezi hlavní turistické atrakce Vídně. Při návštěvě Vídně ovšem nesmíte vynechat také návštěvu Hofburgu, Štěpánské katedrály a vídeňské radnice. Častým cílem turistů je také vánoční Vídeň.

30.8.2012 | Ladislav | Do přírody |
Neptunova fontána s Glorietem v pozadí
Detail Glorietu
Detail Glorietu
Detail Glorietu
Gloriet, pohled přes jezírko
Gloriet, pohled přes jezírko
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (3 hlasy)

Přihlášení