Frauenkirche v Drážďanech

Frauenkirche v Drážďanech

Frauenkirche, česky kostel Panny Marie, je jeden ze symbolů Drážďan.

Frauenkirche byl vybudován jako protestantský barokní kostel v letech 1726 až 1743. Návrh pochází od drážďanského městského architekta Georga Bähra (1666-1738), jednoho z největších mistrů německého baroka. Bährova výrazná architektura kostela zachytila nový duch protestantství.

V roce 1736 byly v kostele nainstalovány varhany od slavného stavitele varhan Gottfrieda Silbermanna a veřejnosti je představil Johann Sebastian Bach (1685-1750) svým koncertem 1. prosince.

Na kostelu nejvíce zaujme jeho neobvyklá, přes dvacet šest metrů vysoká kupole zvaná die Steinerne Glocke neboli kamenný zvon. 12 tisíc tun těžká kupole se tyčí ve výšce čtyřiceti metrů bez jakýchkoliv vnitřních podpěr. A zůstala stabilní, i když během sedmileté války v roce 1760 byl kostel zasažen více než stovkou dělových koulí pruské armády.

Frauenkirche byl zničen při náletu na Drážďany dne 15. února 1945 během druhé světové války a jeho trosky byly ponechány jako připomínka hrůz války. Po znovusjednocení Německa bylo rozhodnuto o rekonstrukci kostela. Po 13 letech nákladných prací byl kostel znovu vysvěcen 30. října 2005, v předvečer protestantského svátku Den reformace. Znovu obnovený kostel vrátil Drážďanům jejich výraznou siluetu.

17.12.2009 | Ladislav | Poznávací |
Frauenkirche v Drážďanech
Frauenkirche v Drážďanech
Frauenkirche v Drážďanech
Frauenkirche v Drážďanech
Frauenkirche v Drážďanech
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení