Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Bazilika sv. Petra je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejstarších křesťanských staveb na světě, bazilika sv. Petra je také tradičním místem posledního odpočinku papežů.


Původní bazilika byla postavena za císaře Konstantina I. Velikého na místě, kde byl údajně umučen a pohřben sv. Petr. Kolem apoštolova hrobu stál již v polovině 2. století modlitební prostor a hrob byl cílem mnoha poutníků. V té době byl hrob apoštola Petra za městskými hradbami Říma. Nově postavená bazilika sv. Petra byla vysvěcena roku 329 papežem Silvestrem I.


Kolem roku 500, kdy papež Symmachus přenesl sídlo papežů do Vatikánu, začaly kolem baziliky vznikat další obytné stavby. Významnou událostí bylo, když 25. prosince roku 800, během vánoční mše v bazilice sv. Petra, korunoval papež Lev III. franského krále Karla Velikého císařem. Při příchodu na svoji korunovaci do chrámu poklekali budoucí císařové na velký tmavěčervený kámen kulatého tvaru, který je dodnes umístěn v podlaze nedaleko vchodu.


Úprava baziliky do dnešní podoby započala za pontifikátu Julia II. a probíhala v letech 1505–1629. Po smrti papeže Julia, v roce 1513, se stavba začala i z důvodu nedostatku financí protahovat. Změna nastala za papeže Pavla III., kdy roku 1547 byl vedením stavby pověřen 72letý Michelangelo. Dle jeho návrhu měla mít bazilika sv. Petra pouze jedinou majestátní kopuli. Finální dostavbou baziliky byl roku 1602 pověřen Carlo Maderno. Nový chrám sv. Petra byl vysvěcen 18. listopadu 1629 papežem Urbanem VIII.


Jako poslední se do stavby baziliky sv. Petra zapojil po Madernově smrti Gian Lorenzo Bernini. Dokončil interiér chrámu včetně monumentálního baldachýnu nad hrobem sv. Petra. Upravil přístup k bazilice a zvýraznil průčelí chrámu, což dodává chrámu monumentálnost. V roce 1666 dokončil kolonádu z toskánských sloupů a v roce 1675 dal konečnou podobu také impozantnímu Svatopetrskému náměstí.


Rozměry baziliky sv. Petra jsou monumentální: délka s apsidou: 211,5 m, výška v kupoli: 136,57 m. Do baziliky se vejde neuvěřitelných 60 000 lidí.

25.3.2010 | Ladislav | Poznávací |
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu
Pohled do kupole baziliky svatého Petra
Večerní bazilika svatého Petra ve Vatikánu
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (2 hlasy)

Přihlášení