Římské náměstí Piazza Navona

Piazza Navona s Neptunovou fontánou

Barokní římské náměstí Piazza Navona je postaveno na místě původního Domiciánova antického stadionu z prvního století našeho letopočtu.

Za pontifikátu papeže Innocenta X. bylo náměstí Navona přetvořeno v jedinečnou ukázku barokní architektura, na které se podíleli největší architekti své doby.

V centru náměstí se vyjímá Berniniho Fontána čtyř řek, Fontana dei Quattro Fiumi z roku 1651, která symbolizuje mocná božstva řek čtyř kontinentů – Nilu, Gangu, Dunaje a Rio de la Plata. Uprostřed fontány ční umělá skála s jeskyní a Domiciánovým obeliskem. V době návštěvy byla fontána bohužel v rekonstrukci.

Severní část zdobí barokní Neptunova kašna, Fontana del Nettuno, kterou v roce 1574 vytvořil Giacomo della Porta. Socha Neptuna ale byla přidána až v roce 1878 a jejím autorem je Antonio Della Bitta.

V jižní části náměstí leží fontána del Moro, nebo také Mouřenínova fontána. Fontánu vytvořil Giacomo della Porta v roce 1575. V roce 1653 fontánu doplnil o sochu mouřenína Gian Lorenzo Bernini. Od roku 1874 jsou originály soch uloženy ve Ville Borghese, na náměstí jsou kopie.

K významným stavbám na Piazza Navona patří barokní kostel Sant'Agnese in Agone ze 17. století, je dílem Francesca Borrominiho a Gian Lorenzo Berniniho, dvou největších architektů té doby.

28.3.2010 | Ladislav | Poznávací |
Kostel Sant'Agnese in Agone s Berniniho Fontánou čtyř řek v popředí
Římské náměstí Piazza Navona
Římské náměstí Piazza Navona
Fontana del Moro a v pozadí s kostel Nostra Signora del Sacro Cuore
Římské náměstí Piazza Navona, s  barokním kostelem Sant'Agnese in Agone
Fontana del Moro
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení