Centrum města Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko

Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko

V roce 2001 jsem pracovně navštívil město Mullingar a bylo to mé první setkání s Irskem. Mullingar je město v centrální části Irska v hrabství Westmeath, postavené na řece Brosna, žije zde přibližně 9000 obyvatel a je nejlidnatějším městem hrabství. Mullingar byl založen Normany před více než 800 lety, ale sídlem hrabství Westmeath se stal roku 1542, kdy anglický král Henrich VIII. oddělil Eastmeath od Westmeath. Původní název města zněl Maelblatha, ale potom si vzalo jeho moderní jméno ze známé legendy Colman z Mullingaru. Společně s městy Athlone a Tullamore formuje tzv. Midlands Gateway, což je urbanistický plán představený irskou vládou. Jeden z hlavních exportů města jsou cínové výrobky. Toto město mě velice přirostlo k srdci, navštívil jsem ho při dalších návštěvách Irska opakovaně, jednak je to pro jeho pohodový život a skvělé okolní přírodě, ale i dobré dostupnosti, z rušného Dublinu je to 67 km.

 

Co najdete ve městě Mullingar a okolí zajímavého?

 

Mullingar je proslulý hlavně sousedními jezery Lough Owel, Lough Ennell a Lough Derravaragh, který přitahuje mnoho rybářů. Jezero Lough Derravaragh je asi nejznámější pro jeho spojení s irskou legendou Děti z Limericku. Hlavní dominantou města je katedrála Krista Krále postavena v letech 1932 a 1936. V Muzeu v katedrále je vystavené roucho, které nosil St. Oliver Plunkett, prsten patřící Marie Antoinette, mozaikové nástěnné malby v chrámu jsou dílem slavného ruského umělce Borise Anrepa. Pokud se vám líbí venkovský život tak nedaleko města asi deset minut jízdy se nachází zámek Belvedere House postavený roku 1742 s rozsáhlou zahradou, kde se konají všechny druhy aktivit, oslav, slavností a festivalů po celý rok.

 

Ve městě Mullingar je loděnice a přístav výletních lodí na kanále Royal Canal, další loděnice jsou na břehu jezer. V Mullingaru najdete čilý noční život se spoustou skvělých hospod a míst kam jít do klubu. Městský park je krásné místo k útěku od ruchu a shonu. Pro nákupy, které v Mullingaru přitahují mnoho návštěvníků jsou hlavní ulice lemovány malými obchody. Každý týden v neděli se ve městě koná farmářský jarmark. Ve městě můžete provozovat několik druhů sportu od rugby, fotbalu, cyklistiky, plavání nebo si zahrát golf na přilehlém hřišti.

18.4.2014 | Jirka | Poznávací |
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Mullingar v hrabství Westmeath, Irsko
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení