Hřebčín ve Slatiňanech

Hřebčín ve Slatiňanech

Areál zámku ve Slatiňanech je oblíbeným cílem turistů a výletníků. Kromě prohlídky zámku, v němž se nachází od roku 1950 hippologické muzeum, jsou oblíbené procházky anglickým parkem. Pro děti je oblíbená procházka až ke Kočičímu hrádku. Do zámeckého areálu se přichází kolem novogotického kostela sv. Martina, nedaleko kterého návštěvníky vítá ohrada s koněm Převalským.

 

Hřebčín ve Slatiňanech

 

Součástí zámeckého areálu ve Slatiňanech je také Hřebčín. Auerspergové, jimž celý areál patřil, hřebčín vybudovali v letech 1898-1901 pro dostihové koně a koně pro perfosní hony. Auerspergům zámek, park a hřebčín patřil až do roku 1942, kdy po smrti Ferdinanda Auersperka vše zdědil Josef Trautmannsdorf. Tomu bylo panství zkonfiskováno státem v roce 1945. Po konfiskaci bylo v roce 1950 v zámku zřízeno hippologické muzeum a v hřebčíně byl ustaven Státní pokusný hřebčín ve Slatiňanech, který fungoval až do roku 1992.

 

Od roku 1992 se hřebčín se Slatiňanech stal součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, který je věhlasný díky chovu starokladrubských koní. Jde o plemeno má historické kořeny v době Rudolfa II., a po dlouhá staletí sloužilo jako zdroj kočárových koní pro rakouský císařský dvůr. Hřebčín ve Slatiňanech se zaměřuje na chov starokladrubských vraníků, v Kladrubech nad Labem chovají bělouše.

 

Chov starokladrubských koní byl do roku 1931 téměř zničen, obnovu chovu začal až profesor František Bílek ve 40. letech, podle mnoha odborníků na poslední chvíli. Od roku 2001 je kmenové stádo bílých starokladrubských koní, a také hřebčín Kladruby, národní kulturní památkou.

 

Návštěvníci si zde v Hřebčíně ve Slatiňanech mohou domluvit možnost prohlídky ale také projížďku kočárem.

19.1.2014 | Ladislav | Do přírody |
Hřebčín ve Slatiňanech
Hřebčín ve Slatiňanech
Hřebčín ve Slatiňanech
Hřebčín ve Slatiňanech
Hřebčín ve Slatiňanech
Hřebčín ve Slatiňanech
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 4.5 (2 hlasy)

Přihlášení