Zámek v Ratibořicích

Zámek v Ratibořicích

Na panství v Ratibořicích dříve stávala tvrz z konce 14.století, která patřila rytíři Vaňku ze Žampachu, který se psával z Ratibořic. Tvrz však nebyla trvale obydlena, chátrala a v 16.století zanikla.
V letech 1702-1712 dal Vavřinec Piccolomini postavit v Ratibořicích barokní zámeček s kaplí a přízemním lokajským křídlem. Nově postavený barokní zámeček měl sloužit jako letní a lovecké sídlo a stavba byla vybudována podle vzoru italských letohrádků. Rod Piccolomini držel Ratibořice od roku 1634 a rodu patřilo také náchodské panství s náchodským zámkem, vše získali od císaře Ferdinanda II. poté, co byl poslední český majitel Adam Erdman Trčka z Lípy zavražděn spolu se svým švagrem Albrechtem z Valdštejna v Chebu roku 1634.
Na začátku 19. století zdědila náchodské panství Kateřina Vilemína Zaháňská a zámek si oblíbila jako své letní sídlo, zatímco zimní měsíce trávila ve Vídni. V letech 1825 - 26 prošel barokní zámek úpravou v duchu pozdního empíru. Interiéry zámku byly nově vyřešeny, vytapetovány a přepychově vybaveny. V přízemí zámku se nacházela také bohatá knihovna, kam měla v dívčím věku přístup Barunka Panklová, později významná spisovatelka Božena Němcová.
Úpravou prošlo okolí zámku a přírodně krajinářský park byl postupně rozšířen na celé údolí řeky Úpy. Podoba krajiny a jednotlivých objektů se pak výrazně nezměnila ani za dalších vlastníků, kterými byl rod Schaumburg-Lippe. Zámek zůstal v držení rodu Schaumburg - Lippe až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

25.6.2012 | Ladislav | Do přírody |
Zámek v Ratibořicích
Zámek v Ratibořicích
Zámek v Ratibořicích
Zámek v Ratibořicích
Zámek v Ratibořicích
Zámek v Ratibořicích
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení