Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí se rozkládá na ploše větší než 9000 m2 a tvoří centrum historického jádra. Historie náměstí se datuje již od 11.století, kdy zde bylo tržiště s pravidelně se konajícími trhy. Postupně se ovšem náměstí stalo jedním z nejvýznamnějších v zemi. Původně volné prostranství bylo obklopeno domy a v roce 1338 získala staroměstská obec povolení ke stavbě radnice, na kterou byl později umístěn unikátní orloj. Od roku 1915 je na náměstí Pomník mistra Jana Husa, který byl odhalen při příležitosti 500. výročí jeho smrti. Konala se zde i demonstrace za vyhlášení nezávislosti na Rakousku-Uhersku v roce 1918. V den vzniku nezávislého Československa, 28. října 1918, dav spontánně strhl mariánský sloup z roku 1650. Roku 1966 byla zrušena tramvajová trať, která zde byla z 19.století a náměstí se změnilo v pěší zónu.
Staroměstské náměstí se stálo místem dalších významných událostí. Byl zde roku 1422 popraven jeden z husitských vůdců Jan Želivský, Staroměstské náměstí se také stalo svědkem popravy dvaceti sedmi českých pánů konané v roce 1621, v roce 1637 zde byl popraven Jan Roháč z Dubé. V roce 1902 se zde konala manifestace za všeobecné volební právo, v roce 1948 zde Klement Gottwald přednesl svůj velmi známý projev „Právě jsem se vrátil z Hradu…“. Náměstí se ovšem dočkalo i radostných událostí jako například oslav zlaté medaile českých hokejistů z Nagana v roce 1998.
Staroměstské náměstí je obklopeno vyznamnými budovami, mezi nimiž jsou historická radnice s orlojem, Týnský chrám a Husitský kostel sv. Mikuláše na Starém Městě. Staroměstské náměstí je také místem tradičních vánočních a velikonočních trhů.

26.9.2004 | Ladislav | Poznávací |
Staroměstské náměstí
Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí s Týnským chrámem
Pohled na kostel svatého Mikuláše
Staroměstské náměstí
Staroměstská radnice s orlojem
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení