Pražský orloj na Staroměstské radnici

Pražský orloj na Staroměstské radnici

Pražský orloj na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze je v současnosti významnou turistickou atrakcí a je jedním z nejznámějších turistických objektů Prahy.

 

Jedná se patrně o nejlépe zachovaný středověký orloj vůbec. První doložená zmínka o orloji a nebo také o středověkých astronomických hodinách pochází z listiny z 9. října roku 1410. V tomto roce byl orloj sestrojen hodinářem Mikulášem z Kadaně pravděpodobně za pomoci Jana Ondřejového, zvaného také jako Mistra Jana Šindela, profesora filosofie, matematiky, astronomie a rektora pražské univerzity.

 

V druhé polovině 15. století při přestavbě Staroměstské radnice byl Pražský orloj doplněn sochařskou výzdobou a roku 1490 byl mistrem Janem Růže, zvaným také jako mistr Hanuš, orloj upravem. Právě mistru Hanušovi bylo v minulosti mylně přisuzováno autorství celého orloje. Později orloj chátral a v 18. století se uvažovalo o jeho zrušení. O záchranu se zasloužil český vlastenec a profesor Univerzity Karlovy Antonín Strnad. Za jeho dohledu byl Pražský orloj v letech 1787 až 1791 opraven hodinářem Šimonem Landspergerem.

 

V průběhu další velké opravy v letech 1865 až 1866 byly uvedeny do chodu i astronomické funkce, osazena nová kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu a přidána ozvučená soška kohouta. Byl nahrazen i původní pohon a orloj začal ukazovat přesný čas. Poslední rekonstrukce orloje proběhla na podzim roku 2005, kdy došlo ke zrestaurování soch a spodního kruhu od Josefa Mánesa.

 

Pražský orloj na Staroměstkém náměstí je unikátní památka a spolu s Karlovým mostem a Pražským hradem patří mezi nejnavštěvovanější pámátky Prahy.

17.12.2012 | Ladislav | Poznávací |
Pražský orloj - Staroměstská radniční věž
Pražský orloj - Staroměstská radniční věž
Pražský orloj
Pražský orloj
Pražský orloj
Pražský orloj - detail se smrtkou
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení