Novoroční návštěva Pražského hradu

Novoroční návštěva Pražského hradu

Pražský hrad je nejvýznamnější národní kulturní památkou a odvěkým symbolem české státnosti. Historie Pražského hradu je velmi bohatá, podle archeologických průzkumů a nejstarších písemných pramenů se soudí, že Pražský hrad byl založen kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců.

 

Pro turisty přicházející na Pražský hrad je velmi zajímavá vstupní brána na první nádvoří, která odděluje Pražský hrad od Hradčanského náměstí. Brána se také nazývá jako Brána Gigantů. Pravě zde má stanoviště hradní stráž, což je velmi oblíbený motiv společných fotografií. Fotografie spolu s nehnutě stojící hradní stráží je cenný suvenýr snad každého turisty, který Pražský hrad navštívil.

 

Brána gigantů vznikla ve 2. polovině 18. století v rámci tak zvané tereziánské přestavby Pražského hradu podle projektu N. Pacassiho. Brána je tvořena zdobnou rokokovou mříží a mohutnými plastikami zápasících Gigantů. Autorem původních plastik z let 1761–62 byl I. F. Platzer. Tyto plastiky byly v roce 1902 nahrazeny volnými variacemi od Č. Vosmíka a A. Procházky.

 

Výlet na Pražský hrad jsme si načasovali na začátek roku a počasí nám přálo, na fotografiích je vidět slunce a jasná obloha.

2.1.2007 | Ladislav | Poznávací |
Novoroční návštěva Pražského hradu - Hradčanské náměstí
Novoroční návštěva Pražského hradu - Brána gigantů
Novoroční návštěva Pražského hradu - Matyášova brána
Novoroční návštěva Pražského hradu - Druhé nádvoří
Novoroční návštěva Pražského hradu - Druhé nádvoří
Novoroční návštěva Pražského hradu - Hradčanské náměstí
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení