Rozhledna na Petříně

Rozhledna na Petříně

Petřínská rozhledna patří mezi nejvíce navštěvovaná místa v Praze. Větší oblíbeností a návštěvností se může pochlubit snad jen Pražský hrad a pražská ZOO. Rozhledna na Petříně je také jednou z výrazných dominant Prahy, odsud se nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Jako na dlani zde máte Malou Stranu, Hradčany, Břevnov, Smíchov, Staré Město i Vyšehrad a za dobré viditelnosti je vidět i Říp a Milešovka.

 

Historie Petřínské rozhledny

Petřínská rozhledna je považována za mladší sestru Eiffelovy věže. V roce 1889 se 363 členů Klubu českých turistů zúčastnilo Světové výstavy v Paříži a nezapomenutelným zážitkem pro ně byla Eiffelova věž. Po návratu, inspirováni Pařížskou Eiffelovou věží, Klub českých turistů dal podnět ke stavbě rozhledny. V lednu roku 1890 byl záměr prezentován v tisku článkem nazvaným „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti Prahy“. Nadšení veřejnosti autorům projektu pomohlo získat potřebné finanční prostředky a stavební práce byly zahájeny již v březnu 1901 s cílem dokončit stavbu do zahájení Zemské jubilejní výstavy. Projekt stavby vypracovali Ing. František Prášil a Ing. Julius Souček. K datu 28. července 1901 byla rozhledna zkolaudována a 20. srpna 1901 byla slavnostně zpřístupněna veřejnosti.

 

Rozměry Petřínské rozhledny

Petřínská rozhledna je volnou, pětkrát menší, kopií Pařížské Eiffelovy věže. Rozhledna ve vysoká šedesát metrů a je tvořena osmibokou přehradovou konstrukcí vážící 175 tun. Základy stavby jsou hluboké 11 metrů. V přízemí Petřínské rozhledny byla vybudována restaurace. První patro s krytou vyhlídkovou terasu s ochozem je ve výšce 20 metrů. Vyhlídková plošina Petřínské rozhledny se nachází ve výšce 55 metrů a dostanete se k ní po zdolání celkem 299 schodů umístěných v osmibokém tubuse. Na vrcholu věže byla umístěna královská koruna. Ta byla v roce 1953 nahrazena televizním vysílačem. Cestu na vrchol bylo také možné absolvovat výtahem pro šest osob. Výtah byl nejprve na plynový a později na elektrický pohon.

 

Po nezbytných opravách byla již chátrající Petřínská rozhledna otevřena až u příležitosti stého výročí konání Zemské jubilejní výstavy v roce 1991. V letech 1991 – 2001 pak rozhledna prošla generální rekonstrukcí, kdy byl mimo jiné vyměněn tubus, opraveno schodiště, instalován nový výtah, modernizován vyhlídkový ochoz. Na Petřínskou rozhlednu se nejlépe dostanete Petřínskou lanovkou. Ze stanice Újezd, přes stanici Nebozízek do stanice Petřín.

20.12.2014 | Ladislav | Poznávací |
Rozhledna na Petříně
Rozhledna na Petříně
Rozhledna na Petříně
Rozhledna na Petříně
Rozhledna na Petříně
Rozhledna na Petříně
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení