Pražská loreta

Pražská Loreta

Nedaleko Pražského hradu se nachází pozoruhodná barokní památka a poutní místo s bohatou historií, Pražská Loreta. Památka je též nazvána Kostel Narození Páně a nachází se na východní straně Loretánského náměstí v Praze na Hradčanech. Turistům je stavba známá především tím, že z hodinové věže na širokém průčelí budovy se každou hodinu rozezní tóny unikátní loretánské zvonkohry.

 

Stavba Lorety, která zahrnuje vrchol baroka v Praze, začala v roce 1626. Výstavbu financovala hraběnka Kateřina z Lobkovic a návrhy stavby, do které bylo údajně zakomponováno i několik trámů a cihel pocházejících přímo z italské Lorety, byl vyprojektován italským architektem Giovanni Orsim. Stavba byla vysvěcena 25. března 1631. Počátkem 18. století byla Svatá chýše, což je základní prvek lorety, obehnána barokním průčelím, podle návrhu architektů Kryštofa Dientzenhofera a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

 

Loretánská zvonkohra, která se poprvé rozezněla 15. srpna 1695, byla sestavena o rok dříve hodinářem Petrem Neumannem. Zvonkohra byla sestavena ze třiceti zvonů a zvonků ulitých v Amsterdamu a byla umístěna do průčelí na hodinové věži. O Loretu i o poutníky od počátku pečují řeholníci Řádu menších bratří kapucínů.

17.12.2012 | Ladislav | Poznávací |
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení