Náměstí Republiky najdete v Plzni v historickém centru města, v době jeho založení bylo jedno z největších náměstí v Evropě, jeho rozměry činí úctyhodných 139 m × 193 m. Hlavní dominantou současné Plzně na náměstí, která vás ale upoutá, je katedrála svatého Bartoloměje s vyhlídkou na celou Plzeň a okolí. Katedrála byla založena pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295 a v roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky.
Náměstí Republiky se v roce 2007 celé zrekonstruovalo, získalo novou dlažbu a tři nové moderní kašny. Dodnes je dějištěm kulturních událostí, open-air akcí a slavností, koná se zde mnoho tradičních trhů. Spolu se svým blízkým okolím vás to zve k návštěvě muzeí, galerií, historických památek či k návštěvě parků v centru města. Z dojmů na mě Plzeňské náměstí působilo vzdušně a klidně, jen občas kazí dojmy z tohoto historického náměstí nevhodně umístěné obchody.
Radnice
Hojně zdobená sgrafity s vyobrazením městského znaku a českých panovníků.
Morový sloup
Má barokní repliku plzeňské madony na vrcholu. Byl postaven roku 1681 aby tak chránil město před morem.
Kašny
Moderní kašny které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy plzeňského znaku.
Císařský dům
Dům v sousedství s plzeňskou radnicí byl v letech 1599-1600 přechodným sídlem císaře Rudolfa II, který se sem na čas uchýlil z Prahy před morem.
Plzeňské biskupství
Dům byl původně v majetku řádu německých rytířů, v roce 1710 ho přestavěl J. Auguston do dnešní podoby.
Dům U Červeného srdce
Novorenesanční dům z roku 1894 zdobí sgrafita Mikuláše Alše, zobrazující rytíře na koních. Výjev připomíná slavný turnaj který se pořádal v Plzni na počest arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského.
Dům u Zlatého orla (dnešní hotel Central)
V roce 1839 měla údajně v tomto původním hostinci zaznít památná věta váženého plzeňského občana a hostinského Václava Mirwalda: „Jednoho je nám v Plzni zapotřebí, dobrého a laciného piva" Tato věta vedla přímo k založení Měšťanského pivovaru, dnešního Plzeňského Prazdroje.
Dům u Bílého jednorožce
Dům, kde je dnes lékárna má novorenesanční průčelí s sgrafity na téma Sběr léčivých rostlin podle Mikoláše Alše z roku 1896.
Muzeum loutek
Gotický dům s vysokým renesančním průčelím a s bohatou sgrafitovou a sochařskou výzdobou. V muzeu je rozsáhlá expozice plzeňského loutkářství.
Scriboniovský (Valdštejnský) dům
Nádherný renesanční dům pochází z 16. století a sloužil původně jako první plzeňská rychta. Před svou smrtí tu žil v letech 1633 - 1634 Albrecht z Valdštejna.
Chotěšovský dům
Původně gotický dům byl majetkem chotěšovského kláštera. Dnes je dům součástí Národopisného muzea.
Web obsahuje 464 příspěvků od 26825 registrovaných uživatelů