Pernštýnské náměstí v Pardubicích

Pernštýnské náměstí

Pernštýnské náměstí tvoří centrum pardubické Městské památkové rezervace od roku 1964. Turisté na Pernštýnské náměstí nejčastěji přicházejí z náměstí Republiky průchodem pod Zelenou bránou a ulicí Zelenobranskou. Náměstí pak dominuje zdobená novorenesanční budova radnice. Odsud pak turisté pokračují ulicí Pernštýnskou a dále pak Zámeckou až na pardubický zámek.

 

Historie Pernštýnského náměstí

 

Původní mírně písečné návrší bylo po požáru roku 1507 srovnáno do roviny. Náměstí se nejprve říkalo rynk, až do poloviny 19. století, kdy se ujal nový název Hlavní náměstí. Roku 1918 bylo náměstí pojmenováno podle Viléma z Pernštejna a tento název byl v padesátých letech upraven na dodnes používaný název Pernštýnské náměstí. Domy na Pernštýnském náměstí dodnes zdobí renesanční ostění a portály z pálené hlíny. Mezi nejcennější památky patří dům U Jonáše a novorenesanční radnice.

 

Morový sloup na Perštýnském náměstí

 

V roce 1695 byl ve středu Pernštýnského náměstí vztyčen jednoduchý korintský sloup nesoucí sochu P. Marie stojící na srpku měsíce. Sloup byl v letech 1773-77 sochařem Jakubem Teplým zvýšen na 6 metrů výšky a doplněn o rokokovou balustrádu se čtyřmi světci a korunními znaky do dnešní podoby. Morový sloup má vyjadřovat dík Pardubických občanů Bohu, že choroba ustoupila. Jen v Pardubicích za sebou nechala na 5000 obětí.

 

Na náměstí v minulosti probíhaly trhy a tržní řád z roku 1837 přesně stanovil rozmístění jednotlivých stánků na náměstí. Perštýnské náměstí je i dnes místem konání trhů a zároveň je náměstí i centrem různých městských slavností a akcí, příkladem mohou být akce Veteran klubu Pardubice.

4.6.2011 | Ladislav | Poznávací |
Pernštýnské náměstí
Pernštýnské náměstí
Pernštýnské náměstí
Pohled na náměstí ze Zelené brány
Pernštýnské náměstí se Zelenou bránou
Pernštýnské náměstí
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 4.5 (2 hlasy)

Přihlášení