Státní zámek Opočno

Státní zámek Opočno - pohled na arkády

Přibližně kolem roku 1330 vybudoval na místě dnešního zámku opevněný hrad rod Drslaviců, který později převzali páni z Dobrušky. Roku 1425 však byl za husitských bouří vypálen a pobořen. Opětovné obnovy se hrad dočkal za panství rodu Trčků z Lípy.
Již první majitel Mikuláš mladší Trčka z Lípy hrad upravil na správní centrum zvětšujícího se panství, v přestavbách pokračoval Zdenek Trčka z Lípy, který zde od roku 1517 provedl řadu změn v goticko-renesančním stylu. Nejvýznamněji do podoby hradu v Opočně zasáhl Vilém Trčka z Lípy, který v letech 1560 až 1567 hrad přebudoval na zámek a dostavěl příjezdové křídlo a část západního křídla s arkádami. Inspirací mu byl renesanční stavební styl, se kterým se seznámil při své cestě do Itálie.
Další významné stavební úptavy zámku Opočno provedli až v letech 1858 – 1887 Colloredo-Mansfeldové. Odstranili zeď uzavírající nádvoří a vybudvali výhled na Orlické hory, tak jak jej známe dnes. Colloredo-Mansfeldové také provedli v letech 1905 až 1925 úpravu interiérů reprezentačních prostor v rokokovém a barokním stylu a do zmku umístili rodové sbirky obrazů. Z Paříže sem také přemístili i francouzskou knihovnu.
Po obsazení Čech a Moravy nacisty se Josef Leopold společně s dalšími příslušníky rodu přihlásil k české národnosti. Zámek Opočno byl v roce 1942 zkonfiskován nacisty a po roce 1945 přešel do vlastnictví státu.

28.6.2012 | Ladislav | Poznávací |
Státní zámek Opočno
Státní zámek Opočno
Státní zámek Opočno
Státní zámek Opočno
Státní zámek Opočno - brána do parku
Státní zámek Opočno - schody na nádvoří s arkádami
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení