Renesanční zámek v Opočnu

Renesanční zámek v Opočnu - pohled z terasy

Původní opevněný gotický hrad vybudovali na srázu nad Zlatým potokem páni z Dobrušky, později z Opočna, kteří panství získali kolem roku 1350. V období husitských bouří byl roku 1425 hrad Opočno dobyt a pobořen. Byla to odveta za vyslání nájemného vraha proti Janu Žižkovi. Poté se majitelé hradu střídali až do roku 1495, kdy panství přešlo do majetku rodu Trčků z Lípy.
Trčkové chátrající hrad nákladnou přestavbou přebudovali na renesanční zámek v italském stylu. Posledním pánem z rodu Trčků byl na zámku v Opočnu Jan Rudolf hrabě Trčka z Lípy. Poté, co byl jeho syn Adam Erdman spolu se svým švagrem Albrechtem z Valdštejna v Chebu 25. února 1634 zavražděn, byl majetek rodu Trčků zkonfiskován císařem Ferdinandem II.
Zkonfiskovaný majetek se ještě téhož roku dostal do rukou rodu Colloredů, později Colloredo-Mansfeldů. V jejich držení zámek Opočno prošel dalšími stavebními úpravami a zejména pak úpravami interiérů reprezentačních prostor v rokokovém a barokním stylu a do zámku byly umístěny rodové sbírky obrazů, etnografických předmětů a zbraní. Zámek Opočno získal na významu počátkem 19. století, kdy se zde v roce 1813 uskutečnilo jednání protinapoleonské koalice a pobýval zde ruský car Alexandr, pruský král Bedřich Vilém II. a rakouský kancléř Metternich.
Rod Colloredo-Mansfeldů Opočno držel až do roku 1942, kdy byl zkonfiskován nacisty a po roce 1945 přešel do vlastnictví státu.

29.6.2012 | Ladislav | Poznávací |
Renesanční zámek v Opočnu - pohled na arkády
Renesanční zámek v Opočnu - arkády a jeleni
Renesanční zámek v Opočnu - nádvoří
Renesanční zámek v Opočnu - nádvoří
Renesanční zámek v Opočnu - výhled do krajiny
Renesanční zámek v Opočnu -- nádvoří s arkádami
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení