Letovický zámek

Letovický zámek

Zámek Letovice vznikl z původní dřevěné tvrze, která byla přestavěna na hrad pravděpodobně Heřmanem z Letovic někdy v letech 1250-1274. První písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1360, kdy se majiteli hradu a panství stali páni z Letovic a z Ronova. Hrad pak roku 1424 oblehli, dobyli a zničili husité. Později, ve druhé polovině 15.století, hrad prošel pozdně gotickou přestavbou.
Další přestavba hradu probíhala od roku 1544, za Hanuše Fridricha z Hardeka, kdy byly provedeny úpravy interiéru a bylo zesíleno hradní opevnění. I přes zesílené opevnění hrad roku 1645 dobyli Švédodé. To již byl hrad i panství od roku 1614 v rukou hraběte Jindřicha Václava Thurna.
V roce 1668 Letovický hrad a panství koupil acribiskup Jiří Szelepczenyi z Pohronce, který přestavěl jádro hradu v raně barokní zámek. V úpravách pokračovali Blümegenové, kteří zámek získali v roce 1724.
V roce 1820 zámek a panství získal rod Kálnoky z Köröspatak. Nejznámějším z Kálnokiů byl Gustav Kálnoky, který v letech 1881-1885 působil jako ministr zahraničí Rakouska-Uherska. Za Kálnokiů byly provedeny empírové a pseudogotické úpravy, stavební úpravy hospodářských budov a také úprava původní hradní věže. Na zámeckém svahu pak byl vytvořen rozsáhlý romanticko–gotický park anglického stylu. Zámek patřil rodu Kálnoky až do roku 1945, kdy byl znárodněn.
V restitučním řízení byl zámek navrácen hraběti Alexandru Kálnokymu. V roce 2004 došlo k prodeji zámku a přilehlého parku Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic, který nyní zámek opravuje.

19.4.2012 | Ladislav | Poznávací |
Letovický zámek
Letovický zámek
Letovický zámek
Letovický zámek
Letovický zámek
Letovický zámek
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (2 hlasy)

Přihlášení