Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Když v roce 1300 za vlády Václava II došlo k velké mincovní reformě, Vlašský dvůr se stal místem, kde se centralizovala ražba mincí pražských grošů. Vlašský dvůr se tak stal nejen místem bezpečného uložení vytěžené stříbrné rudy z kutnohorských dolů, ale také jedinou, státem řízenou mincovnou. Vlašský dvůr se tak na dlouhá staletí stal střediskem hospodářské moci českého státu a dobách největšího rozkvětu města, sloužil Vlašský dvůr také jako sídlo panovníka při jeho pobytu v Kutné Hoře.

 

Vlašský dvůr získal své jméno podle toho, že pro založení mincovny v Kutné Hoře povolali zkušené vlašské mincíře a pregéře z města Florencie.

 

O významnosti Vlašského dvora svědčí také mnoho důležitých událostí a setkání, která zde proběhla. Setkal se zde Václav IV. s bratrem Zikmundem, byl zde zvolen Vladislav Jagellonský, syn polského krále Kazimíra, českým králem roku 1471, byl zde podepsán tzv. Kutnohorský dekret, který zaručoval stejná práva česky mluvícím studentům na Karlově univerzitě v Praze. Vlašský dvůr ztratil na svém významu po nástupu Habsburků na český trůn v roce 1526. Královská mincovna ve Vlašském dvoře byly zrušena v roce 1727.

 

Dnes je v budově Vlašského dvora stálá expozice mincovnictví. Tisíce turistů, kteří každoročně navštíví Kutnou Horu, obdivují vedle Vlašského dvora také, mimo jiné, Katedrálu svaté Barbory, Sedlecký klášter nebo Jezuitskou kolej. Oblíbené jsou večerní kostýmované prohlídky, případně dalších kulturních akcí, které se v historickém centru Kutné Hory konají.

23.6.2012 | Ladislav | Poznávací |
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení