Hrad Kunětická hora u Pardubic

Hrad Kunětická hora u Pardubic

Kunětická hora je významnou dominantou východočeského Polabí a okolí Pardubic. Historie stejnojmenného hradu na vrcholu sahá do poloviny 14. století. Do povědomí se hrad Kunětická hora dostal za husitských válek jako opěrný bod husitů. V roce 1423, za husitského hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, hrad prodělal přestavbu na opevněný husitský hrad. Další významnou přestavbou hrad prošel v letech 1491 až 1548. To již byl hrad v majetku rodu Pernštejnů. Kvůli dluhům však Pernštejnové panství roku 1560 prodali královské komoře.
Když byl hrad roku 1645 dobyt švédským vojskem a v roce 1884 se část hradu zřítila v důsledku těžby kamene a ke všemu ještě v roce 1896 oheň zničil i hospodářské budovy v podhradí, vypadalo to na konec hradu.
O zajištění této významné památky se jednalo již od roku 1820, ale k záchraně přispěl teprve Muzejní spolek v Pardubicích, když Kunětickou horu roku 1917 najal a roku 1919 koupil od vídeňského průmyslníka barona Dr. Richarda Drascheho.
Opravy v hradním areálu probíhají průběžně až do dnešních dnů a hrad je od roku 1993 znovu zpřístupněn veřejnosti.

Prostory hradního paláce slouží výstavním účelům, v přízemí paláce je hradní hladomorna, vězení a výstava o vývoji soudnictví na území Čech. V 1. patře naleznete hradní zbrojnici a rozsáhlou expozici věnovanou parforsním honům na Pardubicku. Na nádvoří se v turistické sezóně konají vystoupení skupin historického šermu a ukázky výcviku dravých ptáků. Koná se zde i řada divadelních, hudebních a historických akcí a hrad Kunětická hora je i oblíbeným místem pro svatební obřad.

7.7.2011 | yorkka | Do přírody |
Hrad Kunětická hora u Pardubic
Hrad Kunětická hora u Pardubic
Hrad Kunětická hora u Pardubic
Hrad Kunětická hora u Pardubic
Hrad Kunětická hora u Pardubic
Hrad Kunětická hora u Pardubic, nově zřízené placené parkoviště
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení