Podzimní výšlap na Sněžku

Sněžka, nejvyšší hora Česka

Sněžka je s výškou 1602 metrů nejvyšší horou nejen pohoří Krkonoše, ale také celého Česka. Vrchol hory je častý a oblíbený turistiký cíl. Sněžka se nachází ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebenu a přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice.

 

Cesta vzhůru na Sněžku

 

Našemu výstupu na Sněžku počasí přálo a přestože již byl podzim, hezky svítilo slunce. Pro výstup jsme si vybrali modře značenou turistickou trasu z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Obří sedlo a následně od Slezské boudy výstup po červené na vrchol Sněžky. Cesta přes Obří důl bývá označována jako nejobtížnější a také nejhezčí. Cestou jsou k vidění výhledy vskutku nezapomenutelné, jak na celý Obří důl, Studniční horu, tak nakonec i na Sněžku. Překvapilo nás, kolik lidí na Sněžce tou dobou bylo. Vypadalo to tam spíše jako na rušném náměstí, než na vrcholu hory. Sněžka je nejvyšší horou v širokém okolí, proto je její silueta dobře viditelná ze všech stran. Zároveň vrchol Sněžky nabízí nádherný panoramatický výhled do okolní krajiny.

 

Cesta ze Sněžky přes Luční boudu

 

Pro zpáteční cestu jsme si vybrali trasu přes Úpská rašeliniště, vedoucí po dřevěných lávkách směrem k Luční boudě a dále přes Výrovku zpět do Pece pod Sněžkou. Za zády s majestátním vrcholem Sněžky a oblohou bez jediného mráčku to byla velmi příjemná cesta.

 

Historie Sněžky

 

Historicky první zaznamenaný výstup na Sněžku se uskutečnil v roce 1456, kdy zde jistý Benátčan hledal drahé kamení. Zajímavostí je, že název hory Sněžka se ujal teprve v roce 1823. Nejprve byl zaznamenám název Risenberg, později Riesengebirge (Obří hory) a teprve v 19. století vznikaly české názvy jako Sněžné hory, Sněžná nebo Sněžovka.

28.9.2009 | Ladislav | Do přírody |
Na Sněžku tou dobou vyrazilo hodně lidí
Pohled na vrchol Sněžky
Silueta Sněžky
Silueta Sněžky
Silueta Sněžky od Luční boudy
Silueta Sněžky od Luční boudy
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení