Cesta Obřím dolem na Sněžku

Cesta Obřím dolem na Sněžku

Malebné a mohutné horské údolí Obří důl, ležící na úpatí Sněžky, má ledovcový původ a díky tomu je profil údolí ve tvaru písmene „U". V Obřím dole se od 15. století dolovaly rudy barevných kovů a na historii hornictví zde upozorňuje několik opuštěných dolů.

 

Vznik Obřího dolu

 

Údolí Obřího dolu vymodeloval obrovský úpský ledovec v době ledové, přibližně před 12 tisíci lety. Tento ledovec dosahoval délky 4 km, byl vysoký až 810 m a měl mocnost (tloušťku) 100 m. Po jeho ústupu zde zůstaly morénové valy s nahromaděným materiálem, který ledovec při svém stékání strhával, tlačil před sebou a vytlačoval na stranách.

 

Obří důl


Obří důl je součástí Krkonošského národního parku. Jde o přírodní rezervací s cennými rostlinami mezi které patří koniklec jarní alpinský, kopišník tmavý a jiné. Právě sem byla situována tzv. Krakonošova zahrádka. Obří důl byl v minulosti také rájem pro bylinkáře.

V Obří dole se dříve nacházely různé doly kovových rud. Šlo především o rudy měděnou a arzenovou. U boudy Kovárna se nachází stejnojmenné důlní dílo, které je od roku 2004 zpřístupňováno veřejnosti. Dnes Obřím dolem vede značená turistická stezka do Obřího sedla, která je v létě průchozí až na vrchol Sněžky. V zimních měsících je však cesta uzavřená v důsledku nebezpečí častých lavin.

 

Cesta Obřím dolem

 

Na Sněžku jsme vyrazili z Pece pod Sněžkou, která patří mezi vyhledávané střediska zimní i letní turistiky. Od zaparkovaných aut jsme mírně stoupali podél koryta řeky Úpy a cestou míjeli několik horských chat s pečlivě vyskládaným dřívím nachystaným na zimu. Podle rozcestníku je to do Sedla nad Obřím dolem asi 4,5 kilometru. Cestou se nám nabízely nádherné výhledy na údolí Obřího dolu, protější skalnatý hřeben, v dálce se valící vodopád a později také na Sněžku.

 

Mírnou chůzí, při které jsme se kochali výhledy, a s několika zastávkami, jsme do Sedla nad Obřím dolem dorazili asi za dvě hodiny. Ale nebyla to úplně jednoduchá procházka, jak by se mohlo zdát. Strmý Obří důl byl při stoupání znát. V Sedle nad Obřím dolem nás vítal Slezský dům a také spousta dalších turistů, kteří dostali stejný nápad – strávit podzimní den výšlapem na Sněžku. Před závěrečným výstupem na Sněžku jsme uvítali možnost se občerstvit a zároveň se kochat pohledem do údolí Obřího dolu.

19.10.2009 | Ladislav | Do přírody |
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Cesta Obřím dolem na Sněžku
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení