Dovolená v Českém Krumlově

Zámek a hrad Český Krumlov

Český Krumlov je významným cílem pro řadu českých i zahraničních turistů. Město je obdivováno především díky svému rozsáhlému zámeckému areálu, který je po areálu Pražského hradu druhým největším v republice. Historie hradu a zámku Český Krumlov je bohatá a v průběhu staletí hradem prošla řada významných českých rodů.

 

Již někdy před rokem 1250 stával na levém břehu Vltavy Hrádek založený pány z Krumlova. Pánové z Krumlova byla jedna z větví mocného rodu Vítkovců, s erbovním znamením pětilisté růže. První písemná zmínka se datuje do roku 1253. V roce 1302 zdejší větev Vítkovců vymírá a původní gotický hrad přechází jako dědictví do vlastnictví příbuzného rodu Rožmberků. Pod jejich správou zažívá město Krumlov největší rozkvět a původní gotický hrad se proměnil v honosnou renesanční rezidenci. Velkorysá přestavba krumlovského hradu však Rožmberky zadlužila a to nakonec vedlo k tomu, že Petr Vok z Rožmberka byl nucen krumlovské panství roku 1601 prodat císaři Rudolfu II.

 

V 17. století bylo město Český Krumlov několikrát vypleněno a v roce 1622 jej císař Ferdinand II daroval Janu Oldřichu z Eggenberka. Třetí generace rodu, kníže Jan Kristián I. z Eggenberku, opětovně povznesl význam zámku a úpravami vytvořil honosné a reprezentativní barokní sídlo. V roce 1719 pak panství přešlo na Schwarzenberky a v jejich majetku zůstalo až do roku 1940.

 

V roce 1989 byl zámecký areál vyhlášen národní kulturní památkou a v roce 1992 byl celý historický komplex zapsán na seznam UNESCO. Město a zámek Český Krumlov má zvláštní historickou atmosféru a pobyt zde jsme si příjemně užili.

20.8.2009 | yorkka | Poznávací |
Zámek a hrad Český Krumlov
Zámek a hrad Český Krumlov, II. nádvoří
Zámek a hrad Český Krumlov, Hrádek se zámeckou věží
Zámek a hrad Český Krumlov, II. nádvoří
Zámek a hrad Český Krumlov, IV. nádvoří
Pohled z hradu
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení