Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně je nejstarší světská stavba ve městě. Leží na Radnické ulici mezi Zelným trhem a náměstím Svobody. Počátky stavby sahají do 13. století a stavba jako radnice sloužila až do roku 1935, kdy radní přesídlili do nedaleké Nové radnice.

Budova Staré radnice získala současnou podobu během 16. století. Nejprve byl probourán vjezd do radničního dvora, nad vchodem roku 1511 vznikl kamenný portál, jehož autorem je Antonín Pilgram. Prostřední z fiál je typicky zahnutá, což podle brněnské pověsti měla být Pilgramova odplata za to, že mu radní za portál nezaplatili plnou, předem dohodnutou částku. Poté v roce 1577 byla zvýšena radniční věž a byla zakončena vyhlídkovým ochozem. A nakonec byla v letech 1587–1588 postavena nová budova ve dvoře a byla zřízena renesanční arkádová pavlač v nádvoří.

Někdy v tomto období bylo v radnici instalováno legendární kolo s drakem.

V roce 1645 byla radnice poškozena při obléhání Brna , k opravám došlo spolu s úpravou některých interiérů ve druhé polovině 17. století. Úpravy provedl v raně barokním duchu Jan Křtitel Erna.

10.5.2011 | Ladislav | Poznávací |
Stará radnice v Brně
Stará radnice v Brně
Stará radnice s pověstným brněnským drakem a kolem v průjezdu
Stará radnice v Brně s pověstným brněnským drakem
Stará radnice v Brně
Stará radnice v Brně
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení