Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána

Zelená brána je dominantou Pernštýnského náměstí a hojně navštěvovaným turistickým cílem Pardubic.
Původní brána na tomto místě pravděpodobně vznikla již v době 1330-1340, kdy Arnošt ze Staré a jeho syn Arnošt z Pardubic nechali město opevnit.
V roce 1507 Vilém z Pernštejna pověřil mistra Paula zpevněním opevnění a město bylo obehnáno hradbami s příkopem. Po požáru roku 1538 provedl Jan z Pernštejna rozsáhlou renesanční přestavbu celého města. Jeho stavitel Jiřík Olomoucký upravil i předbraní. Do dnešní výšky 59 m a hrubé podoby upravil také věž, v té době nazývanou Brána ku Praze jdoucí. V prvním patře věže byly zřízeny dvě malé světničky, kde jistou dobu bydlel i sám mistr Jiřík. Název Zelená brána pochází z roku 1547.
Krátce byly na Zelenou bránu umístěny zvony ze sousední zvonice kostela sv. Bartoloměje, která v roce 1653 vyhořela. Ale již v roce 1661, po zásahu blesku jako zlého znamení, byly zvony opět vráceny do rychle opravené zvonice.
Roku 1760 byl na věž instalován hodinový stroj, který byl několikrát vyměněn, naposledy v roce 1939.
Závažných změn doznal vzhled věže v roce 1843, přestavba z roku 1912 věž vrátila do původní podoby.
Na průčelí předbraní dali pardubičtí radní v roce 1903 umístit reliéf dle návrhu Mikoláše Alše, který zpodobňuje erbovní pověst pánů z Pardubic.
Zelená brána je přístupná veřejnosti a je z ní krásný výhled na Pardubice a okolí.

7.8.2004 | Ladislav | Poznávací |
Zelená brána
Zelená brána
Zelená brána
Pohled ze Zelené brány na Pernštýnské náměstí
Pohled ze Zelené brány na radnici
Zelená brána v noci
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (2 hlasy)

Přihlášení