Belgický vítězný oblouk, Cinquantenaire Triumphal Arch v Bruselu

Cinquantenaire Triumphal Arch - vítězný oblouk v Bruselu

Cinquantenaire Triumphal Arch - vítězný oblouk v Bruselu, inspirovaný obloukem Arc de Triomphe v Paříži. Nachází se blízko administrativního centra Evropské unie a stavba vítězného oblouku byla plánována pro Národní výstavu a oslavy 50-tého výročí nezávislosti belgického státu, které připadly na rok 1880. Patronem stavby vítězného oblouku byl král Leopold II.

 

Stavba Cinquantenaire Triumphal Arch v Bruselu

 

Cinquantenaire Triumphal Arch měl symbolizovat průmyslový pokrok Belgie. V době konání výstavy v roce 1880 však stavba nebyla hotova a nedokončené úseky byly provizorně doplněny dřevěnými panely. Dokončení stavby se pak stalo dlouhým bojem mezi králem Leopoldem II a belgickou vládou, která nechtěla za stavbu utrácet.

 

Původní architekt belgičan Gideon Bordiau, který na projektu strávil přes 20 let, zemřel v roce 1904, před dokončením stavby. Jeho nástupcem byl vybrán francouzský architekt Charles Girault. Cinquantenaire Triumphal Arch - vítězný oblouk v Bruselu byl nakonec dokončen až v roce 1905, právě v době 75-tého výročí belgické nezávislosti.

 

Z centra Bruselu jsme se k vítěznému oblouku dostali pohodlně metrem a návštěvu spojili s obhlídkou impozantních budov evropského parlamentu. V areálu Cinquantenaire Triumphal Arch je nyní vojenské muzeum a muzeum aut.

20.4.2008 | Ladislav | Poznávací |
Cinquantenaire Triumphal Arch
Vítězný oblouk v Bruselu
Detail výzdoby vítězného oblouku
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 3.9 (7 hlasů)

Přihlášení