Náměstí Grande Place v Bruselu

Náměstí Grande Place

Brusel většinou u turistů nedosahuje takové oblíbenosti jako například Paříž nebo Řím. A to je škoda. Brusel je považován za hlavní město Evropy a i přes svou relativně malou velikost, rozhodně má co nabídnout. A nejedná se jen o belgické pralinky a nebo hranolky, které jsou vyhlášené místní speciality. Rozloha Bruselu je cca 161km2, což je 3x méně, než je rozloha Prahy, ale naleznete zde mnoho zajímavého.

 

Jedním z takových kouzelných míst je náměstí Grande Place nebo také Grote Mark, které je historickým jádrem Bruselu. Je považováno za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Od roku 1998 je náměstí zařazeno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Dominantou náměstí Grande Place je turisticky atraktivní gotická radnice z 15. století. Věž radnice je 96 metrů vysoká a je na ní umístěna socha patrona Bruselu svatého Michaela. Původní domy na náměstí Grande Place byly postaveny ze dřeva. Ty však byly 13. srpna 1695 zničeny střelbou z děl francouzského vojska pod vedením maršála Françoise de Villeroye. Zkáze unikla pouze věž radnice a několik kamenných zdí. Cechovní domy na náměstí byly v následujících letech vybudovány znovu, tentokrát z kamene. I když je průčelí každého domu jiné, tvoří spolu architektonicky harmonický celek. Historické domy obklopují celé náměstí, které vypadá zvláště po setmění opravdu pohádkově.

 

Každé 2 roky se náměstí Grande Place zaplní květinovým kobercem zvaným Tapis de Fleurs. K dalším pozoruhodným historickým památkám, které v Bruselu najdete, patří Královský palác, nákupní pasáž sv. Huberta nebo katedrála svatého Michaela a svatého Guduly. Nedaleko náměstí Grande Place také naleznete sochu Čůrajícího chlapečka (Manneken Pis), která je symbolem Bruselu.

12.5.2008 | Ladislav | Poznávací |
Náměstí Grande Place
Náměstí Grande Place s radnicí
Pohled na věž radnice
Náměstí Grande Place
Náměstí Grande Place
Náměstí Grande Place
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (1 hlas)

Přihlášení