Brooklynský most v New Yorku

Brooklynský most v New Yorku

Brooklynský most je vedle sochy Svobody a Empire State Building považován za jeden ze symbolů New Yorku. Fotografie tohoto nádherného mostu se siluetami mrakodrapů na Manhattanu patří k nezbytným suvenýrům z návštěvy New Yorku.

 

Historie Brooklynského mostu

 

V době svého vzniku Brooklynský most prezentoval technický pokrok a sílu průmyslové revoluce 19. století. Stavba tohoto mostu začala 3. ledna 1870 a most byl dokončen a otevřen po 13 letech, dne 4. května 1883. Autorem Brooklynského mostu je John Augustus Roebling. O tomto svém největším díle uvažoval již od roku 1855, kdy mu došlo, že pro další rozvoj New Yorku není spojení břehů trajektem dostatečné. To se ukázalo během tuhé zimy mezi roky 1866 a 1867, kdy doprava přes řeku East River zkolabovala. Stavba Brooklynského mostu byla následně schálena v roce 1869.

 

Tragédie Brooklynského mostu

 

Nebýt vizionářského úsilí Johna Augusta Roeblinga, Brooklynský most by dnes pravděpodobně nestál. Paradoxně však most svého tvůrce i jeho syna připravil o život. John Augustus Roebling se při obhlídce stavebního místa zranil. Přijíždějící trajekt mu rozdrtil nohu o molo a stavitel zanedlouho podlehl tetanu. Po otci stavbu převzal Roeblingův starší syn Washington. Roeblingův syn a spolu s ním i více jak dvě desítky dělníků podlehli kesonové nemoci potápěčů při budování základů věží pod úrovní hladiny. Tragédie Brooklynský most provázela i přijeho slavnostním otevření 24. května 1883. Když se most zhoupl, vypukla hromadná panika, protože si lidé mysleli, že se konstrukce bortí. V hromadné tlačenici pak bylo ušlapáno 15 osob.

 

Brooklynský most dnes

 

Brooklynský most je od roku 1964 národní historickou památkou. Je důležitou spojnicí mezi Brooklynem a hektickým Manhattanem. Brooklyn se pak v roce 1898 stal součástí New Yorku. Nyní zde žije přes 2,3 milionu lidí. Za nejsmutnější den v historii mostu a také celého New Yorku je považováno 11. září 2001, kdy právě tudy prchaly davy lidí z Manhattanu ve snaze uniknout zkáze v troskách Světového obchodního centra. Dnes na Brooklynském mostě potkáte mnoho běžců a cyklistů, a také spousty turistů, kterým se otevírají kouzelné pohledy na Manhattan. Přes tento most také vede trasa Newyorského maratonu.

20.5.2014 | Trip to USA | Poznávací |
Brooklynský most v New Yorku
Brooklynský most v New Yorku
Brooklynský most v New Yorku
Brooklynský most v New Yorku
Brooklynský most v New Yorku
Brooklynský most v New Yorku
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 5 (7 hlasů)

Přihlášení